חדשות היום

ארמניה

כל החדשות על "ארמניה"

מה אנחנו יודעים על ארמניה

רֶפּוּבְּלִיקַת אַרְמֶנְיָה (בארמנית: Հայաստանի Հանրապետություն, הָיַסְטָנִי הַנְרָפֵּטוּתְיוּן) היא מדינה השוכנת בדרום-קווקז באירואסיה, בין הים השחור והים הכספי. על-אף מיקומה הגאוגרפי, קשורה ארמניה מבחינה היסטורית, תרבותית ופוליטית למדינות אירופה. היא גובלת בטורקיה, בגאורגיה, באזרבייג'ן ובאיראן, בנוסף לארמניה יש מובלעות רבות על הגבול האזרי ביניהם מובלעת ארטסוושן הנשלטת דה פקטו על ידי אזרבייג'ן. בעברה היא הייתה חלק מברית המועצות והפכה למדינה עצמאית ב-21 בדצמבר 1991.

האומה הארמנית התפתחה בימי קדם בסביבות האלף ה-2 לפנה"ס, בעוד הממלכה הארמנית הראשונה, אוררטו, נוסדה במאה ה-9 לפנה"ס. האזור הגאוגרפי המכונה רמת ארמניה סובב את ימת ואן וגובל בכורדיסטן, אסיה הקטנה, הרי זגרוס ורכס הקווקז הקטן. שיא התפרשותה הטריטוריאלית של הממלכה הארמנית הגיע בתקופת מלכות טיגראנס הגדול במאה ה-1 לפנה"ס. ארמניה הייתה האומה הראשונה שקיבלה את הנצרות כדתה הראשית והתפתח בה זרם הכנסייה האפוסטולית הארמנית. קהילה ארמנית נרחבת עברה לקיליקיה, בעיקר עקב בריחה מהשושלת הסלג'וקית, ובעת מסעי הצלב הוקמה ממלכת קיליקיה הארמנית. במהלך העת החדשה המוקדמת הייתה האומה הארמנית מחולקת בין מזרח תחת שלטון פרסי ומערב תחת שלטון עות'מאני.

בעקבות מלחמות רוסיה–פרס ארמניה המזרחית נכבשה בידי האימפריה הרוסית. במהלך מלחמת העולם הראשונה רשויות השלטון באימפריה העות'מאנית הוציאו לפועל את רצח העם הארמני שעלה בחייהם של בערך 1.5 מיליון ארמנים. עם נפילת האימפריה הרוסית הוקמה בארמניה המזרחית הרפובליקה הראשונה של ארמניה שנכנסה למלחמת טורקיה–ארמניה על שטחי ארמניה המערבית, שהטיהור האתני הותיר אותם כמעט וחסרי כל תושבים ארמנים נותרים. במקביל ארמניה ניהלה מלחמות עם שכנותיה גאורגיה ואזרבייג'ן. לאחר ההפסד לרפובליקה הטורקית, ארמניה נגררה לתוך מלחמת האזרחים ברוסיה כאשר הצבא האדום כבש אותה וסיפח אותה לתוך ברית המועצות. עצמאותה של ארמניה שבה לידיה עם התפרקות ברית המועצות ב-1991. עם השגת העצמאות נכנסה ארמניה למאבק ממושך עם שכנתה אזרבייג'ן על השליטה בחבל נגורנו קרבאך, שגרר את שתי המדינות למלחמה ראשונה בשנות התשעים ומלחמה שנייה ב-2020 שהסתיימה במפלה ארמנית.

ארמניה היא, מאז 1991, מדינת לאום ריכוזית, רב-מפלגתית, רפובליקה דמוקרטית ומדינה מתפתחת, חברת האיחוד הכלכלי האירואסייתי, ארגון האמנה לביטחון משותף, מועצת אירופה וארגונים גאו-פוליטיים נוספים. ארמניה מדינה הררית בעיקרה, כאשר ההר הלאומי, אררט נמצא למעשה בשטחי טורקיה, ליד הגבול הארמני, ומשקיף על הבירה ירוואן. ירוואן היא העיר היחידה בארמניה עם מעל למיליון תושבים, וכוללת בערך שליש מהאוכלוסייה. המרכז הדתי העיקרי במדינה היא אצ'מיאדזין, המהווה את מקום מושבו של הקתוליקוס של הכנסייה האפוסטולית. בארמניה ישנה קהילה יהודית בת אלפי שנים המונה לא יותר מ-500 איש. התרבות והשפה הארמנית ייחודיות, וישנם ארמנים רבים הידועים בפיתוח תחומי התרבות, המדעים, המשחק ועוד (כאשר שחמט הוא משחק מפורסם מאוד במדינה), לדוגמה: אראם חאצ'טוריאן, ויקטור אמברצומיאן וגארי קספרוב.

עד כמה פופולרי חיפוש : "ארמניה" בישראל

2,000+ (חיפושים)
מָקוֹר

תאור הנושא על ידי ויקיפדיהכותרות וחדשות על ידי חדשות גוגלגרף טרנדים על ידי גוגל טרנדס

להראות יותר

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

Back to top button